Wymiana okien sposobem na obniżenie rachunków? Jak Europa przygotowuje się do zimy.

Winter is coming – to zdanie, do niedawna znane głównie z serialu Gra o Tron, zapowiadające trudny okres zimowy niespodziewanie stało się niezwykle aktualne w 2022 roku. Szereg zdarzeń na świecie spowodował, że ludzie z niepokojem patrzą na zbliżającą się czwartą porę roku. Reagują również rządy, które starają się zapobiec skutkom mrozów i wysokich kosztów. Jednym z kluczowych elementów stało się dofinansowanie na wymianę okien i drzwi w domach. Jak wygląda to w poszczególnych krajach? 

Pandemia koronawirusa oraz kryzys związany z wojną na Ukrainie spowodowały, że  Europa stoi obecnie przed potencjalnie największym kryzysem energetycznym w historii. Powoduje to znaczącą zmianę postrzegania okien i drzwi w procesie redukcji kosztów ogrzewania domu i jego pasywności. 

 

 

 

Dotychczas rynek okien i drzwi notował zwiększenie zapotrzebowania na produkty, które związane były z budową nowych mieszkań. Zmiany w sferze globalnej spowodowały, że kluczowa staje termomodernizacja starszych budynków, w myśl nowych przepisów dotyczących oszczędzania energii. Jako HENSFORT niejako wyprzedziliśmy te plany ponieważ od lat jesteśmy jednym z liderów w produkcji okien wspierających energooszczędność, a nasi klienci mogą dzięki temu korzystać z szeregów programów dofinansowujących wymianę stolarki – mówi Andrzej Mazur, Dyrektor Handlowy w HENSFORT.

Dofinansowanie na wymianę okien i drzwi w Polsce 

Od kilku lat w Polsce najpopularniejszym programem dofinansowującym wymianę stolarki jest program Czyste Powietrze. Jego pierwotnym celem była walka ze smogiem, ale teraz wobec rosnących cen surowców i materiałów grzewczych wymiana stolarki może znacząco przyczynić się do zmniejszenie kosztów utrzymania domu. 

Jako HENSFORT od lat doradzamy naszym klientom udział w dofinansowaniu w programie Czyste Powietrze. Nasze produkty ograniczają straty ciepła, przekładając się na oszczędności w ogrzewaniu. Dodatkowo mieszkańcy miejscowości zmagających się z problemem smogu, wyposażając swoje domy w energooszczędne okna pośrednio przyczyniają się do ograniczenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń powietrza w swoich domach – tłumaczy Agnieszka Łukasiewicz, kierownik działu polskiego w firmie HENSFORT. 

Dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu: do 30, 37 lub 69 tys. zł (podstawowy, podwyższony i najwyższy poziom dofinansowania) oraz do 47 lub 79 tys. zł przy dotacji z prefinansowaniem (podwyższony i najwyższy poziom dofinansowania).

DOFINANSOWANIE NA WYMIANĘ OKIEN I DRZWI W NIEMCZECH

Niemiecka gospodarka, dotychczasowa siła napędowa w Europie również musi zmagać się z poważnym kryzysem i rosnącymi kosztami utrzymania domostw. 

Niemiecki Federalny Urząd ds. Gospodarki i Ekxportu (BAFA) przygotował dofinansowanie dla inwestycji, których minimalna wielkość inwestycji to 2000 euro brutto. Stawka dofinansowania wynosi 15% kosztów kwalifikowanych, a jej maksymalna kwota dofinansowania jest ograniczona do 60 000 tysięcy euro na lokal mieszkalny i rok kalendarzowy – informuje Ewelina Tais, kierownik działu niemieckiego w HENSFORT.

Dotacja z BAFY nie jest jedyną możliwością na dofinansowanie wymiany okien i drzwi. Inną możliwością jest otrzymanie niskoprocentowych pożyczek z banku KfW, który działa w imieniu rządu federalnego i krajów związkowych na rzecz poprawy ekonomicznych, społecznych i ekologicznych warunków życia na całym świecie. Na czym polega ten program?

Jeśli wymiana okien nie ma być przeprowadzona indywidualnie, ale w ramach kompletnego remontu, można ubiegać się o dotację na renowację domu energooszczędnego. W tym celu dostępny jest program KfW 261 (pożyczka rozwojowa z premią za spłatę). Oprócz niskooprocentowanej pożyczki (maksymalnie 150 000 EUR), ten program dotacji zapewnia również dotację na spłatę (maksymalnie 20 procent) na całkowity remont. W sumie możliwa jest dotacja od 20 do maksymalnie 45 procent kosztów kwalifikowanych – w zależności od osiągniętego poziomu energooszczędności domu. – kończy Tais.

Dofinasowanie na wymianę okien i drzwi we Francji

Francuski rząd przygotował dla swoich obywateli nieoprocentowany kredyt w ramach programu Eco-PZT. Jakie są jego założenia?

Jest to nieoprocentowana pożyczka w wysokości do 50 000 euro. Można  ją otrzymać, jeśli jest się właścicielem-mieszkańcem lub wynajmującym nieruchomość zbudowaną ponad 2 lata temu i znajdującą się we Francji kontynentalnej lub w terytoriach zamorskich Przyznawany jest bez kryterium środków do życia i  w przypadku okien obejmuje prace remontowe mające na celu poprawę charakterystyki energetycznej domu – wyjaśnia Karolina Marut, kierownik działu francuskiego w HENSFORT. 

Dofinasowanie na wymianę okien i drzwi we Włoszech

Włoski rząd opracował kompleksowe rozwiązanie pod nazwą Ecobonus, potocznie nazywanym sconto di fattura. 

Korzystając ze zniżki na fakturze, klient płaci tylko 50% zaplanowanej w budżecie sumy, a drugie 50% jest płacone państwu przez firmę świadczącą pracę lub usługi, która z kolei otrzyma atrakcyjne odpisy od podatków, które jest zobowiązana co roku odprowadzać do skarbu państwa . O rabat na fakturze występuje klient do firmy i to ona odzyskuje wkład za ten rodzaj zachęty – mówi Marcin Bielówka, kierownik działu włoskiego w HENSFORT.

Blog
Aktualności
Rzecz Gustu

Skorzystaj z oferty naszego sklepu RZECZ GUSTU i udekoruj swój dom! Sztukateria, farby, dekoracje. Z hasłem HENSFORT uzyskasz 10% zniżki na wszystkie produkty!

rzeczgustu.eu