Polska światowym graczem na rynku stolarki - wywiad ze Stijnem Vermeulenem

W serwisie budowlanym Murator Plus ukazał się wywiad ze Stijnem Vermeulenem , CEO Deceuninck Europe. Okazją do rozmowy była wizyta Pana Vermeulena w Polsce. Poniżej prezentujemy fragment rozmowy przeprowadzonej przez  Dominikę Merek. 

Co Pana sprowadza do Polski?

Powód jest bardzo prosty. Chciałem przyjechać, aby pokazać naszym klientom z Polski, jak bardzo są dla nas ważni - i jak ważny jest dla nas polski rynek. Wszyscy wiedzą, że polscy producenci stolarki są jednymi z największych graczy na rynku światowym. Polska eksportuje stolarkę na prawie wszystkie rynki. Deceuninck chce pokazać, że wspiera polskich producentów. Można powiedzieć, że to główny, jeśli nie jedyny powód, dla którego tutaj jestem.

Deceuninck jest wymieniany jako jeden z trzech największych producentów systemów okiennych z PVC na świecie. Firma podkreśla, że działa w zgodzie z ideą zrównoważonego budownictwa. Co to konkretnie oznacza? Jak produkcję tworzyw sztucznych można nazwać zrównoważoną?

Po pierwsze, my nie produkujemy plastiku - my go zużywamy. Przetwarzamy ponownie istniejący plastik, co sprawia, że nasza działalność jest właśnie zrównoważonaPlastik jest jednym z kilku tworzyw na świecie, które można poddawać wielokrotnemu recyklingowi.Zgadzam się, że sposób w jaki korzystamy z PVC jest obecnie źródłem wielu problemów. Jakiś czas temu słyszałem wypowiedź ekspertów mówiących, że zanieczyszczenie PVC jest tak duże, że wykopaliska przeprowadzone za milion lat odkryją całe pokłady tego materiału pod ziemią. Nasza firma uważa, że czas skończyć z traktowaniem PVC jak tworzywa jednorazowego użytku. Stosujemy podejście oparte na tworzeniu wartości dodanej - na przykład, produkując okna z PVC pochodzącego z recyklingu.

Deceuninck prowadzi inicjatywy na rzecz ponownego wykorzystania produktów z PVC. W Europie Zachodniej zainwestowaliśmy w stworzenie kompletnej sieci odbioru odpadów z PVC, nie tylko przemysłowych, ale również konsumenckich. Wśród odpadów konsumenckich znajdują się okna używane, które odbieramy od naszych klientów, ale też tak zwane okna end-of-life, stare okna odpadowe, które odbieramy, a następnie przekazujemy do naszego zakładu recyklingowego w Belgii. Tam z odpadów powstaje surowiec, który wykorzystujemy do produkcji nowych okien. Takie jest nasze podejście i nasze zadanie jako społecznie odpowiedzialnego producenta PVC.

Producenci stolarki budowlanej od dłuższego czasu podkreślają, że w tej branży nie da się przetrwać bez innowacji. Czym może się pochwalić Deceuninck?

Największą innowacją, którą wprowadziliśmy w ostatnich latach jest technologia  wykorzystująca włókno szklane, które zastępuje klasyczne wzmocnienie stalowe, które stosujemy w połączeniu z wzmocnieniem termicznym Forthex w ramie. ThermoFibra w połączeniu z Forthex to nasze rozwiązanie, które pozwala nam wzbogacić profil PVC wiązkami z włókien szklanych. Najnowszą i bardzo ważną innowacją Deceuninck jest reguła iCOR zastosowana w naszej nowej platformie Elegant. Pozwala ona na znacznie większą elastyczność w stosowaniu kombinacji ram i skrzydeł. Elegant to całkowicie nowy program systemów okiennych i drzwiowych dla całej Europy z różnymi głębokościami ram w ofercie, wynoszącymi obecnie 76, 84 i 115 mm. Dzisiaj mamy cztery, a już do przyszłego roku będziemy mieli pięć różniących się stylistyką skrzydeł, z których każde pasuje do różnych głębokości ramy. To całkowita elastyczność i mniejsza złożoność! Dla naszych klientów oznacza to mniej zapasów, a większą elastyczność oferty i szybszą fabrykację.

Jak widać nowych rozwiązań nie brakuje. W jakim kierunku Pana zdaniem będzie rozwijać się stolarka okienna?

Na pewno będziemy mocno skupiali uwagę na odpadach po-konsumenckich i wysiłkach w tworzeniu gospodarki o obiegu zamkniętym. Widzimy, że polski rynek opiera się głównie na inwestycjach w nowe budynki, ale większość prac w Europie Zachodniej to już głównie renowacjeMyślę, że w ciągu najbliższych 10-20 lat renowacje i modernizacje staną się ważną częścią sektora stolarki okiennej także w Polsce. Oznacza to, ze ogromna liczba starych okien zostanie ‘zrzucona’ na rynek. Chcemy, aby odpady te stały się częścią naszych nowych produktów!

Kolejną kwestią jest połączenie pomiędzy oknem, a ścianą. To istotny aspekt montażu okien – być może nasze kolejne pole do popisu. Polska, Francja, AngliaNiemcy, Holandia, Belgia - w każdym z tych krajów montuje się okna nieco inaczej. Obecnie nasze profile PVC muszą być zaprojektowane tak, by kompensować te różnice. W przyszłości jednak warto pomyśleć nad rozwiązaniem uniwersalnym.

Jak Deceuninck obserwuje rynek polski? Czy jest trudniejszy, łatwiejszy niż pozostałe? Jaką ma specyfikę? Jak się zmienia?

Polska jest największym światowym eksporterem okien. Nasi polscy klienci pytają o wszystkie produkty stosowane w Europie. Jest to dla nas wyzwanie, ale i korzyść - mamy w ofercie systemy wykorzystywane we wszystkich europejskich krajach.

Polski rynek jest bardzo dynamiczny. Można powiedzieć, że Polska wyznacza tempo rozwoju rynku europejskiego. Jednocześnie polski rynek nie tyle wyznacza trendy, ile potrafi dostosować się do rynków innych państw, w tym zmian w wymogach prawnych. Polscy producenci nie wpływają na to, co będzie sprzedawało się we Francji czy Hiszpanii, ale dostarczają na te rynki odpowiedni produkt, zgodny z tamtejszymi potrzebami i gustem.

Stijn Vermeulen w swej dotychczsowej karierze pracował w firmach związanych z szeroko pojętym budownictwem, m.in. był kierownikiem produkcji wytłaczania PVC, kierownikiem badań i rozwoju, ds. operacyjnych, a także uczestniczył w tworzeniu start-upów w krajach Unii Europejskiej i w USA. Ma 38 lat i dyplom z chemii Uniwersytetu w Gandawie.

Całość wywiadu dostępna na stronie www.muratorplus.pl 

Blog
Aktualności
Rzecz Gustu

Skorzystaj z oferty naszego sklepu RZECZ GUSTU i udekoruj swój dom! Sztukateria, farby, dekoracje. Z hasłem HENSFORT uzyskasz 10% zniżki na wszystkie produkty!

rzeczgustu.eu