Jak dbać o nasze okna? Skuteczne metody pielęgnacji okien PVC.

Wiosna na dobre zagościła w naszych domach, wypierając chłodne zimowe wieczory i śnieżne poranki. Niestety, poza wspomnieniami zima zostawia po sobie widoczne ślady, które chcemy niezwłocznie posprzątać lub naprawić. Podobnie jest z oknami, które wymagają odświeżenia po wymagającej porze roku. Jakie są zatem najlepsze metody na pielęgnacje stolarki PVC?

 

Czym myć okna PVC?

Zacznijmy od podstawowej czynności, czyli od umycia okien. Tafla szyby oraz ramy powinny być czyste i zadbane, tak by nie zaburzały estetyki całego domostwa. O ile wewnątrz zmierzymy się głównie z kurzem i lekkimi zabrudzeniami o tyle na zewnątrz czeka nas większe wyzwanie i zmierzenie się ze skutkami jesienno-zimowej aury. Czym powinniśmy myć okna? Najlepiej czystą wodą i preparatami z neutralnym PH, które są przeznaczone do mycia szyb oraz profili okiennych. Unikajmy środków chemicznych zawierających żrące substancje mogące uszkodzić profil lub pozostawiać po sobie widoczne ślady. Pamiętajmy również, by materiał służący do mycia był wykonany z łagodnego materiału np. mikrofibry, nie używajmy szorstkich ścierek lub gąbek, ponieważ możemy nimi spowodować powstanie rys na szkle lub ramie. 

 

Czyszczenie okuć okiennych

Okuć okiennych w zasadzie nie widać i zdawać, by się mogło, że skoro mamy umytą szybę i ramę to nasze okna są odpowiednio wypielęgnowane! Błąd! Pielęgnacja okuć jest niezwykle ważna dla odpowiedniego funkcjonowania okien! Jeśli chcemy, by okno otwierało się bez problemów, należy wszystkie ruchome części okuć i miejsca ryglowań delikatnie naoliwić lub nasmarować np. wazeliną techniczną. Czynność te polecamy wykonywać minimum dwa razy w roku, wiosną i jesienią, gdy temperatura nie jest ani zbyt wysoka ani zbyt niska. 

 

Czyszczenie uszczelek w oknach

Jeśli wyczyścimy okucia to warto również zadbać o pielęgnacje uszczelek. Możemy tego dokonać za pomocą tych samych materiałów co w poprzednich czynnościach. Za pomocą  ciepłej wody lub płynu do szyb i ściereczki rozpoczynamy proces delikatnego czyszczenia uszczelek, nie zapominając o delikatnym podniesieniu jej i czyszczeniu spodu. Po wyczyszczeniu zabezpieczamy uszczelki poprzez naniesie na nie odpowiedniego preparatu zgodnego z zaleceniami producenta stolarki. 

 

Odpowiednia pielęgnacja okna zajmie nam kilkadziesiąt minut, ale w przyszłości dzięki tym czynnościom nasze okna będą funkcjonować sprawniej i zdecydowanie dłużej niż takie, które nie były odpowiednio pielęgnowane. 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pielęgnacji okien skonsultuj się wykwalifikowanym przedstawicielem producenta i dowiedz się jak zadbać o swoje okna!

 

Blog
Aktualności
Rzecz Gustu

Skorzystaj z oferty naszego sklepu RZECZ GUSTU i udekoruj swój dom! Sztukateria, farby, dekoracje. Z hasłem HENSFORT uzyskasz 10% zniżki na wszystkie produkty!

rzeczgustu.eu