Dom pasywny czyli jaki?

Dom pasywny to jedno z najczęściej używanych sformułowań we współczesnej architekturze. Stopniowo przekształcają się one w budowlany standard. Czym jest dom pasywny i jakie są jego główne zalety?

W Europie i Polsce zbudowano już wiele tysięcy domów pasywnych, a mimo to wielu inwestorów wciąż z tą nazwą nie jest zaznajomionych i nie wie jakie korzyści płyną z budowy domu pasywnego. A jest ich wiele! 

Stolarka – kluczowy wybór

Z definicji dom pasywny musi być tak zaprojektowany, aby do ogrzewania potrzebował mniej niż 15 kWh/m² na rok. Kluczem uzyskania wysokiego komfortu cieplnego przy niskich kosztach energii jest zapewnienie tzw. efektywności energetycznej domu pasywnego jako całości i jego poszczególnych elementów. Efektywność energetyczną gwarantuje zwarta i prosta forma budynku, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, bardzo dobra izolacja, odpowiednia wentylacja, a zwłaszcza energooszczędna stolarka. Dla domu pasywnego współczynnik przenikania ciepła nie może przekraczać 0,8 W/(m2K)). Dla przykładu, standardy domu pasywnego bez problemu spełnia system HENSFORT Reysol. Jego współczynnik przenikania wynosi 0,66 W/ m2·K i zapewnia zmniejszenie kwoty rachunku za ogrzewanie, ponieważ zatrzymuje energię w domu i nie pozwala na jej przenikanie na zewnątrz. 

Energia i ekologia

Istotną rolę przy budowie domu pasywnego spełniają również wielkogabarytowe przeszklenia. Południowa część domu powinna być przeszklona i dostarczać jak największą ilość naturalnego światła do domu, redukując przy tym straty ciepła . Każda ze ścian domu musi być dobrze zaizolowana, a stolarka zamontowana zgodnie z najbardziej energooszczędnymi metodami.

Dom pasywny jest rozwiązaniem ekologicznym, w którym ograniczamy stosowanie węgla, prądu i palenie drewnem. Potrzebną energię i ciepło dostarczy nam wpadające światło. Co więcej, w trosce o środowisko możemy dobrać stolarkę w pełni wykonaną z recyklatu!  Są to niewątpliwe korzyści, które traktowane jako inwestycja długofalowa, przyniosą również zysk finansowy. Dom pasywny posiada wiele korzyści, ale również rygorystycznych wymagań. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze stolarki skonsultuj się z wykwalifikowanymi ekspertami, którzy zarekomendują wybór najlepszego systemu okien do domów pasywnych.

Blog
Aktualności
Rzecz Gustu

Skorzystaj z oferty naszego sklepu RZECZ GUSTU i udekoruj swój dom! Sztukateria, farby, dekoracje. Z hasłem HENSFORT uzyskasz 10% zniżki na wszystkie produkty!

rzeczgustu.eu